
Tillberga - Frövi och Eskilstuna - Kolbäck spår-, räls- och växelbyte Trafikverket rustar järnvägen mellan Kolbäck och Rekarne
Mellan 5 maj och 27 maj rustar Trafikverket upp järnvägen mellan Kolbäck och Rekarne. Arbetet ingår i uppdraget att göra järnvägen mer tillförlitlig.
Med start 5 maj börjar Trafikverket rusta upp järnvägen mellan Kolbäck och Rekarne. Arbetet ingår i Trafikverkets uppdrag att utveckla järnvägen för att den ska bli mer tillförlitlig och för att tågen ska få bättre förutsättningar att bli mer punktliga.
Påverkan på omgivningen
Du som bor eller rör dig i området kommer att märka att det bullrar och dammar från olika maskiner och fordon. Vi kommer även under en begränsad period att behöva stänga järnvägsövergångar och hänvisa till omledningsvägar.
Du som är resenär hänvisas till ditt tågbolag för information om eventuell förlängd restid eller ersättningstrafik. Arbetena utmed spåren är planerade tillsammans med tågbolagen sedan lång tid tillbaka.
Vad är det vi gör
Plankorsningen vid Ytterbergsvägen byggs om för att nå högre trafiksäkerhet. Utmed hela sträckan byter vi spår och makadam (krossat grus), rengör ballast (stenarna som spåren ligger på), rensar järnvägsbanketten (vägrenen) samt byter växlar och förlänger mötesspåren i Strömsholm.
Arbetstider och arbetsplats
Arbetet kommer framförallt att utföras dagtid men visst nattarbete kan förekomma. Själva arbetsplatsen förflyttas vartefter arbetstågen rör sig längs sträckan.
Ledningar i banvallen tas bort
På några ställen finns det ledningar som går genom banvallen där fastighetsägare fått separat information och ombetts att ta bort dem för att inte orsaka skador och stopp i arbetet. De ledningar som saknar servitut och som är i vägen kommer att behöva tas bort permanent.