Logga in
Logga in
Nu är bygget med ventilationstorn i gång Foto: Göteborgs Stad

Nya ventilationstornet tar form

Nu börjar det synas att vi bygger ett ventilationstorn i anslutning till Götatunnelns mynning!

Tornet är en del av vårt uppdrag att bygga över Götatunnelns ramper vid Järnvågsmotet i syfte att möjliggöra stadsutveckling. Kopplat till tornet finns ett ventilationssystem som ska leda bort avgaser från Götatunnelns mynning vid Järntorget. Avgaserna ska blåsas ut genom ventilationstornet, klätt i aluminium, med en vriden fasad som spänner ut sig som ett segel.

– I dag är det hög koncentration av avgaser och partiklar precis vid tunnlarnas mynningar. Det vill vi komma ifrån, förutom parken på tunnelns tak ska det ju bland annat byggas en förskola i området, säger Simon Hulander. Även luftkvaliteten intill kommande bostadshus vid nya halvön kommer att förbättras i och med ventilationstornet, fortsätter Simon.

Den vridna formen på tornet, med fjäll av naturanodiserad aluminium, är framtagen i samarbete med konstnären Pål Svensson, som står bakom många offentliga konstverk i Göteborg. Det nya ventilationstornet blir 24 meter högt och invändigt 5,6 meter i diameter vid basen. Längst upp är det bredare – 6,5 meter. Trattformen har en praktisk funktion.

– Formen på det invändiga betongröret ska minska bullret. Det blir ett visst ljud i toppen, men i och med den här formen så reduceras det, säger Simon. 

Den avgastunga luften från Götatunneln, som i dag kommer ut ur tunnelmynningen, ska med hjälp av stora fläktar sugas via en stor kulvert under jorden och upp genom ventilationstornet.Trots att andelen elbilar ökar år för år så bedöms tornet behövas även i framtiden, detta då andelen slitagepartiklar från vägbanan orsakade från trafiken inte bedöms minska.

När allt är klart 2026, ska staden fortsätta planerna med en ny park, Järnvågsparken, och i förlängningen en utbyggnad av Masthuggskajen.